A viscera szó belső szervet jelent. A visceralis manipuláció vagy terápia a belső szervek kezelése, működésük javítása manuálterápiával, vagyis kézzel végzett mozdulatokkal.
A viscerális manipuláció segíthet
- gyomorfájdalom, reflux esetén
- felső légúti megbetegedés vagy tüdőgyulladás után visszamaradt légzési panaszok esetén
- akár magasvérnyomás, szívritmuszavarokon
- emésztési panaszokon (székrekedés, hasmenés, puffadás, Chron betegség)
- nőgyógyászati panaszok esetében (fájdalmas menstruáció, endometriózis, ciszták, meddőség)
- prosztata megnagyobbodás okozta panaszokon
- lágyék-gáttáji panaszok esetében
- hasi, mellkasi vagy kismedencei műtétet követően
- bármely olyan belső szervi panasz esetében, ahol nem találják a probléma okát
- a mozgásterápiára sem szűnő mozgásszervi panaszokon.
A belső szervek problémáinak kisugárzása a paritális régiókba, ízületkbe, izmokba nem is olyan ismeretlen dolog. Biztos sokan éreztek már vesekő okozta fájdalmat a derékban, vagy mensturációs/szülési fájdalmat a keresztcsontban, közismert, hogy a szív panaszok bal karba sugároznak.
Jean-Pierre Barrall, francia osteopata a ’70-es évek közepén kezdett el foglalkozni a belső szerveink manuális terápiákkal történő manipulációjával, mozgatásával, kezelésével. 1987 óta oktatják a visceralis manipulációt, kezdetben Amerikában, ma már a világ több részén is.
Miden belső szervünk egy kötőszövetes tokba, pólyába van ágyazva csakúgy, mint az izmaink az izompólyába, más néven fasciába, és fasciális szalagokkal rögzülnek is a szerveink a vázon, csontokon, izmokon. Ez a fascia tok és a rögzülései feszessé, adhezívvé válhatnak, letapadhatnak, és így az adott szerv nem vagy kevésbé tud mozogni. Minden belső szervünk kell, hogy tudjon mozogni, így tud működni a bél perisztaltika, a légzésünkkor a gyomrunk például kifejezettem sokat kell, hogy tudjon mozogni lefelé, majd vissza. Ha nem tud mozogni, akkor egy idő után nem fog tudni megfelelően funkcionálni, és akár működési zavara is lehet. Emésztési probléma, gyomorsavtermelési panaszok, fájdalmas menstruáció például. És ha egy szerv feszes, a szalagjai merevek, akkor a kirögzülési pontjait is húzhatja, így fájdalmat okozhat a váz-izom rendszerben.
Mitől lesz feszes egy szerv, vagy a szalagjai? Bármilyen műtéttől, ami a szerven vagy a környezetében történt, statikus egyoldalú pozícióktól, mint mondjuk az ülő munka, főleg, ha nincs mellette rendszeres mozgás.
Tudományosan alátámasztott tény, hogy az idő előrehaladtával főleg az ülő munkát végzőknél leghamarabb a kismedencei szervek környezetében alakul ki letapadás, adhézió. Terhesség után is kialakulhat adhézió, a hónapokig összenyomott szervek kissé letapadhatnak bizonyos területeken, és panaszossá válhatnak. A letapadások miatt ciszták alakulhatnak ki, mert a szövetek közti folyadék nem tud eláramolni az összetapadt rétegek között, így felgyülemlik.
A viscerális manipuláció segíthet olyan belső szervi problémák kezelésében, amikor nincs komoly kiváltó betegség, nem igazán találnak semmit képalkotó vizsgálatokkal, de mégis fáj például a gyomor, vagy van emésztési panasz, vagy légzési probléma, és sorolhatnék még példákat.
Sokszor akkor is kell, gondoljunk egy belső szervi kapcsolódásra, amikor egy krónikussá vált mozgásszervi panasz nehezen javul, vagy folyton kiújul. Krónikus derékfájás hátterében állhat béladhézió, vagy nem szűnő csípő panaszoknál kismedencei probléma, méh/petefészek vagy prosztata kötőszövetes környezetének feszessége.
Természetesen nem minden derékfájásnál kell a hasat kezelni, és nem minden puffadásos panasz hátterében áll adhézió. De érdemes rá gondolni, terapeutaként sokszor látom, hogy ha sejtek egy kapcsolódást, letesztelem, kiderül, hogy van belső ok is részben vagy egészben, ami így könnyen oldható.
A viscerális kezelés alapos állapotfelméréssel kezdődik, amelynek során a terapeuta részletesen kikérdezi a vizsgált személyt az aktuális és korábbi panaszairól, sérüléseiről, operációiról. Fontos információkat szerez a páciens tartásáról, mozgásáról és szöveti állapotáról, majd ezeket az információkat értékelve kezdi meg a kezelést. A viscerális terápia során finom, lágy technikákkal oldjuk a szervek kötőszövetének feszességét, így feloldódnak a letapadások, javul a szövetek közti folyadék áramlása, és a szerv mobilitása. A kezeléssel hosszú távon javulhat a belső szervek funkciója, keringése, normalizálódhat a szerv mozgása, ezáltal a belső szervi és/vagy mozgásszervi panaszok is megszűnhetnek.
A terápia előtt sok esetben javaslunk, vagy kérünk friss képalkotó vizsgálatot, szakorvosi vizsgálatot az objektivitás kedvéért, és hogy a komolyabb problémák kizárásra kerüljenek.
Így alkalmazható teljes biztonsággal a kezelés.
Általában 3-4 kezelés után már egyértelmű javulás várható, ha a probléma kezelhető visceralis manipulációval. 5-6 kezelésre van az esetek nagy részében szükség általában 2 hetente, hogy a probléma megoldódjon.
Katona-Lajkó Zsuzsa
gyógytornász-manuálterapeuta, sportfizioterapeuta
Comments