Mindenki betegsége: A derékfájás
- Katona-Lajkó Zsuzsa
- 2021. márc. 1.
- 3 perc olvasás
Derékfájdalom, vagy más néven lumbago az emberek 80%-át legalább életében egyszer érinti, így valóban mondhatjuk, hogy „mindenki betegsége”. Sokféle derékfájás van, és mindig legjobban a páciens tudja elmondani, hogy az övé milyen. Lehet egy fájó, szúró pont, nyomó fájdalom kis területen, húzó, égő vonal, nyilalló, feszítő szétsugárzó…Ezek pontos feltérképezése és a panaszok jelentkezésének összefüggései már igen sok információt hordoznak a terapeuta számára ahhoz, hogy differenciálja a probléma valószínű forrását, és lehetőség szerint oki terápiát nyújtson.

A derékfájdalom többféle struktúrából eredhet. Okozhatja egy izom húzódása, vagy az izompólya, bőr alatti fascia szétnyílása, meghúzódása egy hirtelen rossz mozdulatra vagy hosszantartó túlterhelés hatására. Ez lehet a gerinc mellett két oldalt, vagy a csípő, farizom területén, akár a comb hátulsó felszínére sugározhat, általában égő/húzó fájdalom. Lágyrész manuálterápiával, fascia technikákkal szépen kezelhető és gyógyítható.
A lumbalis gerinc területén igen sok szalag ered és tapad, hiszen az alsó szakaszán találkozik a gerinc a medencével, a közelében van a testünk súlypontja, fontos itt a stabilitás. Ezek a szalagok is tudnak túlterhelődni, mint az izmok, és a tapadási pontjuk fájdalmassá válik, ez egy jól megtalálható szúró pont tud lenni. Lágyrész manuálterápiával, fascia technikákkal szintén szépen kezelhető.
Fájhat egy kisízület, amik a középvonalhoz igen közel helyezkednek el. Gerincünkben minden csigolya 2-2 kicsi ízülettel csatlakozik az alatta és a felette lévő csigolyához. Ezekben az ízületekben kialakulhat blokk, beakadás, ami miatt nagyon erős fájdalom jelentkezik és igen korlátozott a mozgás, ez manuálterápiával megoldható. Továbbá kopás is kialakulhat bennük rendszeres túlterhelés vagy rossz terhelés miatt. Ezekben az esetekben fontos a kiváltó okot vagy okokat keresni és megoldani (közeli vagy távolabbi izmok feszessége, vagy gyengesége, ezek tréningezése; munkahelyi ergonómia; sporttevékenységhez megfelelő szintű törzs stabilizáló izomzat kialakítása).
Egy igen gyakori panaszt okozó struktúra a csigolyák közti porckorong sérülése: degeneratív ellapulás és apróbb, vagy nagyobb kitüremkedések, sérvesedések; vagy egy hirtelen nagyobb serülés a porckorong falában és egy nagyobb kitüremkedés kialakulása. Ezt lehet MRI-vel is diagnosztizálni, de fontos hangsúlyozni, hogy nem mindig lehet látni elváltozást, a páciens mégis mutathatja a típusos panaszokat. Ez azért lehetséges, mert a porckorong falának 15-25 rétege van, és ha ezek közül a legbelső néhány sérül és a benne lévő zselés anyag belenyomul, feszíti azt, az már okozhat fájdalmat, panaszokat, viszont nem látható elváltozás képalkotó eljárásokkal. Több kutatás is igazolja, hogy nem minden MRI-n jól látható probléma okoz fájdalmat és nem minden fájós derekú, porckorong sérülésre utaló panaszokkal bíró ember MRI-jén látható elváltozás. A porckorong sérülés kezelése összetett feladat: csökkenteni kell a nyomást, mozgással/mozgatással engedni, hogy a megfelelő pozíciójába visszamozduljon a kitüremkedett rész; ha a gerinccsatornából kilépő ideget is irritál a porckorong, akkor az ideget is szükséges kezelni, „kiszabadítani a csapdából”. Végül törzsstabilizációs izomerősítő tréninggel megakadályozni, hogy megismétlődjön a sérülés.
Ha ez a végső lépés kimarad, akkor lesznek az évről évre kiújuló panaszok („évente egyszer előjön a lumbagom”). Márpedig sajnos gyakran kimarad az erősítő tréning, mert amikor a pácines fájdalma nagyrészt megszűnik akkor kezdhető el ez a fázis, amit sajnos nem minden esetben hangsúlyoznak eléggé, pedig ezt az előzetes kezelési tervben egyeztetni kell a betegekkel.
Előfordul, hogy a porckorckorongon akkora a kitüremkedés, hogy igen erős nyomást gyakorol az idegre, vagy csak egyszerűen nagyon nagy fájdalmat okoz, vagy esetleg az egész gerincvelőt nyomja ezzel súlyos panaszokat okozva (vizelési/székelési nehézségek) és ezek miatt lehetséges, hogy csak műtétileg oldható meg a probléma. Fontos tisztázni, hogy a műtét után is komoly rehabilitációs programot kell végigcsinálni, hogy a mozgás újra fájdalommentes és szabad legyen, izmok gyengülnek el, hegek keletkeznek, amik letapadásokat okoznak, ezeket helyre kell állítani. A műtét azonban sok esetben elkerülhető, ha idejében szakemberhez fordulunk. A terápia elején leginkább a manuálterápia kerül előtérbe, de másfajta mozgásterápiák is segíthetnek, ahogy javulnak a panaszok úgy lesz az aktív mozgás, erősítés, nyújtás egyre hangsúlyosabb.
Sokféle lehet tehát a derékfájás, sokféle okkal mögötte. Van olyan, hogy a kiváltó ok esetleg nem is deríthető ki pontosan, van, hogy több struktúra érintett és nehéz megmondani melyik a fő okozója a páciens panaszainak, van, hogy egy belső szerv fájdalma sugárzik ki és okoz derékfájást (pl. vese). Ez tulajdonképpen egy nyomozói feladat a terapeutának is, és a páciens megfigyelő képessége is sokat fejlődik egy-egy körültekintő kikérdezés és vizsgálat után. A megfelelő terápia komoly együttműködést kíván és néha kitartást mindkét fél részéről.
Amennyiben hasonló panaszoktól szenved, keressen bizalommal az alábbi elérhetőségeken!
00 36 20 777 4168
Mindenre kiterjedő nagyon alapos leírást kaphattam a derék fájásról. Konzultációs időpontot szeretnék egyeztetni, hogy az én esetemben mi a teendő.
Köszönöm. S.I.S.I. 70-708-1547